СКАНДАЛОТ СО ПРИСЛУШУВАЊЕТО СТИГНА И ДО ВЛАДАТА: Снимани телефоните на Љубе Бошковски и Хазби...

„Освен обвинителите, прислушувани биле и двајца службеници во владата.“ - ова го изјави портпаролот на Јавното Обвинителство, по што обелодени дека се работи за...

ВО РАМКИ НА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА НАЈЗЕЛЕН ЕВРОПСКИ ГРАД: Град Скопје распиша тендер за молеро-фарбарски...

Откако Европската Комисија и официјално ја прифати кандидатурата на град Скопје за најзелен град во Европа, службите на градот распишаа тендер со кој се...

ВЛАДАТА ВО ЛАВОВСКА БИТКА СО ЗАГАДУВАЊЕТО: Ќе набавува автомобили за 3 милиони евра

Владата реши да го реши загадувањето во поголемите и помалите градови ширум Македонија. Иако буџетот за борбата со загадувањето е само 1.5 милиони евра...

ПОМОШ ЗА РОДИТЕЛИТЕ НА ПРВАЧИЊАТА: Владата ќе дели ваучери за бројчаници

Денес портпаролот на Владата на прес-конференција ја претстави новата мерка со која ќе им се помогне на родителите на првачињата полесно да ги исплатат...

ВЛАДАТА ОБЈАВИ ТЕНДЕР ЗА НАБАВКА НА ЦВЕЌИЊА ЗА 670 ИЛЈАДИ ЕВРА: Конкуренцијата за најубаво...

Веста дека Владата планира да распише тендер за хортикултурно уредување на државните институции односно ќе набави цвеќиња во вредност од 670 илјади евра ја...

ЗА ВИСТИНСКИТЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ СЕКОГАШ ИМА РАБОТА: Зврлевски стана адвокат

Полека но сигурно, Република Македонија станува пристојно место за живеење во кое секој го работи тоа што најдобро го знае, а пример за тоа...

ОПАЃА ИНТЕРЕСОТ ЗА ВИСОКОТО ОБРАЗОВАНИЕ: Матурант не планира да се запише на факултет

Дончо Ѓ., матурант од Македонска Каменица, 3 месеци пo завршувањето на средното образование не аплицирал на ниту еден факултет и не планира да го...

КОМПАНИИ СО СТИЛ: Ќе се вработуваат шминкерки и стилисти во МЕПСО

Државната компанија МЕПСО продолжува со грижата за изгледот на своите вработени, па така денес беа објавени два нови огласи за вработување за шминкер/ка и...

КРАЈ НА МАКИТЕ ПРИ БАРАЊЕ РАБОТА: Отворена компанија специјализирана за пишување мотивациони писма

Да напишеш мотивационо писмо за работа на која црнчиш повеќе од 10 часа за 200 евра плата е како да треба да напишеш туристички...

НАМЕСТО СУБВЕНЦИИ ЗА ЕВТИНИ АВИОЛЕТОВИ: Владата ќе ги субвенционира сите кои ќе патуваат со...

Веста дека авиокомпанијата „ВизАир“ ќе ги укине евтините летови за Лондон, Барселона и Брисел, ги вознемири граѓаните кои планираа летните одмори да ги поминат...

Економија

Македонија

Локално