МВР РАДОВИШ ДОБИ КОМПЈУТЕР: Aко се добри градоначалникот ќе им стави и интернет

Новата година носи нови предизвици, но за среќа македонските градоначалници се спремни да се борат со нив. Па така градоначалникот на Радовиш на локалната...

ТОА ШТО ГО ВЕТИ СДСМ СЕ ОСТВАРУВА: Младите почнаа да се враќаат во Македонија

Како што вети СДСМ (Социјал демократскиот сојуз на Македонија, затоа што немаме некој текст па мора вака да шириме) во предизборната кампања дека ќе...

АНИМА МУНДИ СО АПЕЛ: Да не се летаат орли во затворен простор

Здружението за права на животните Анима Мунди упати јавен апел преку нивната Фејсбук страна да се ослободат орлите кои се чуваат во автомобил затоа...

РОДЕНО ПРВОТО СЕВЕРНОМАКЕДОНЧЕ: Заев му подари бугарски пасош и карта за Германија

Добри вести од Северна Македонија. Само неколку часа по промената на името во комплексот на клиники се роди и првото Северномакедонче, трето дете на...

JAПОНИЈА ПО СТАПКИТЕ НА МАКЕДОНИЈА: Воведува дремка на работно место

Македонскиот економски модел и начин на работа ги импресионира и жителите на земјата на изгрејсонцето, Јапонија. Па така тамошните компании воведуваат задолжителна дремка на...

84% ОД МАКЕДОНЦИТЕ САКААТ ДА СЕ ИСЕЛАТ: Другите 16% не биле анкетирани

Во последната анкета за тоа колку македонските граѓани сакаат да си заминат од државата се покажа она што сите го знаеме, сите сакаат да...

РОДЕНО ПРВОТО ПЛИШАНО МЕЧЕ ВО СКОПЈЕ: Го посети и градоначалникот Шилегов

Во Клиниката за акушерство денес се роди првото плишано мече во Скопје и како што е ред тоа беше посетено од таткото на градот,...

ПОСЛЕ НОВОГОДИШНИОТ КОНЦЕРТ ВО ВИЕНА: Публиката ја демолираше салата

Традиционалниот новогодишен концерт на Виенската филхармонија и оваа година не заврши без инциденти. Слично како на концертот на Аца Лукас пред некој ден и...

УБАВИ ВЕСТИ ОД ВАЛАНДОВО: Се роди првото дете во 2018-та!

Добри вести ни доаѓаат од градот од кој не ни доаѓаат никакви вести обично. Се роди првото дете за 2018-та во Општина Валандово! Ова...

ПРАТЕНИЦИТЕ СО НОВ ЗАКОН: Бараат после смртта МПЦ и ИВЗ да им гарантираат место...

Откако пратениците составија закон со кој ќе имаат предност при вработување откако ќе им заврши мандатот тие почнаа да се грижат за тоа што...

Економија

Македонија

Локално