ПО ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СКОПЈЕ-СОЛУН: Пуштена и линијата Скопје-Љубљана-Франкфурт

Македонија се поврзува со светот! Пуштањето на линијата Скопје-Солун, со која патниците се возат со воз до грчката граница, а потоа со автобуси се...

НОВ СПОР ВО ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО: Бугарија бара Делчево да го промени името

По идентитетот на Гоце Делчев, Делчево е новата тема на која се раскараа преговарачките тимови кои учествуваат во дефинирање на договорот за добрососедство со...

ОТКАКО СОВЕТНИК ОД ДУИ НАПАДНА КОЛЕГА СРЕДЕ СЕДНИЦА: Советниците од општина Охрид ставени под...

Добри вести за членовите на советот на општина Охрид! Советот за безбедност на ООН, денес на итна седница одлучи да ги испрати силите на...

НАЈПРОДАВАНИОТ АВТОР НА САЕМОТ НА КНИГАТА ГО ЗАВРШИ НОВОТО ДЕЛО: Оставката на Никола Груевски...

Најреномираниот македонски автор, нашиот никогаш непрежален екс-премиер, Никола Груевски, станува вистински амбасадор на културата откако неговата објава дека завршил со пишувањето на оставката од...

ТРУДНИЦА ИСФРЛЕНА ОД КЛИНИКАТА ЗА ГИНЕКОЛОГИЈА СРЕДЕ ПОРОДУВАЊЕ: Главната сестра тврди дека прекршила повеќе...

Благуна Ф., 28 годишна трудница од Скопје и нејзиниот сопруг, вчера биле исфлени од Клиниката за гинекологија поради, како што вели главната сестра која...

ПОЧНА УВОЗОТ НА РАБОТНА СИЛА: Над 1500 странски работници чекаат за влез во земјава

Mакедонија станува посакувана печалбарска дестинација! Само една недела откако Заев и Анѓушев најавија дека поради брзиот раст на економијата и новоотворените работни места ќе...

НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВО СТРУГА: Ауди ќе отвора фабрика за автомобили во Велешта

Германскиот автомобилски гигант Ауди одлучи да ја отвори својата прва фабрика на територијата на Македонија и тоа на неколку километри од центарот на општина...

ОТКАКО ГО СПОРЕДИ ЗАЕВ СО ТИТО: Директорот на агенцијата за млади и спорт ќе...

Од извори блиски од Кумровец дознаваме дека штафетата ќе му биде врачена на премиерот на прославата по повод две години од формирањето на владата,...

ОЛИВЕР СПАСОВСКИ СО УРНЕБЕСЕН СТЕНД АП: Ќе го вратиме Груевски во Македонија и ќе...

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, синоќа на една од македонските телевизии го имаше својот прв стенд ап пред камери и ја воодушеви македонската...

ОТКАКО ПОСТАВИ НОВ СВЕТСКИ РЕКОРД ВО ПОМИНАТИ КИЛОМЕТРИ СО ТРОТИНЕТОТ: Шилегов влегува во Гинисовата...

Само еден ден откако град Скопје го посетија претставници на Гинисовата книга на рекорди за да го впишат рекордот од 65 поминати километри со...

Економија

Македонија

Локално