МВР СО ГЕНИЈАЛЕН ПЛАН: Тајни агенти како коледарчиња пеат пред станот на Груевски и...

Иако се празници министерството за надворешни работи се грижи за сигурноста на граѓаните. Тие во новата акција наречена „Груевски е сигурно дома за Бадник“...

ЕСТРАДАТА ДОАЃА ВО ПОМОШ: Ѕвездите со поддршка на кампањата „Дома си е дома“

По двата кикса на почетокот, кампањата „Дома си е дома“ добива ветар во грб од неколку големи ѕвезди на македонската музичко небо. Од Силви Бенд,...

МЕСНАТА ЗАЕДНИЦА НА СЕЛО ВАТАША ЌЕ ПОМАГА ДА СЕ РАСЧИСТИ ВОЗДУХОТ ВО КАВАДАРЦИ: Почна...

Откако најновите мерења покажаа дека воздухот во општина Кавадарци е меѓу најзагадените во државава, месната заедница (м.з) на село Ваташа, активно се вклучи во решавање на овој...

СУДИИТЕ САМИ СИ ГИ ПОКАЧИЈА ПЛАТИТЕ: Граѓаните се сиромашни, не даваат повеќе мито

Судскиот совет одлучи несебично да си ги покачи платите за 35%. Оваа тешка одлука која мораше да биде донесена е поради намалувањето на животниот...

БРОЈЧАНИКОТ НА ТРИУМФАЛНА ПУШТЕН ВО УПОТРБА: Ќе покажува резултати за кладилница

Конечно почна да функционира бројчаникот на Триумфалната капија. После сите амнестии тој е пренаменет од неговата првична намена, но сега ќе му служи на...

ЕСКАЛИРА ПРОТЕСТОТ НА ГАЈБИТЕ ПРЕД СОБРАНИЕ: 7 повредени гајби и 4-ца полицајци

Се чини дека не ескалираат само протестите во Париз туку и оние на гајбите пред собрание. Според последните извештаи на МВР дошло до физичка...

ЗАКОН ЗА ЗАБРАНА НА КОЦКАЊЕТО ГИ ЗАТВОРИ СИТЕ ОБЛОЖУВАЛНИЦИ ВО АЛБАНИЈА: Македонија ќе гради...

Владата на РМ, денес на итна седница одлучи да почне со изградба на два прифатни центри на македонско-албанската граница, во кои ќе бидат сместени...

СЛОГА ЗА ПРИМЕР: Пратениците за три месеци си поделиле 74.000 евра патни трошоци

Македонското собрание станува пример како луѓе со различни политички ставови, верски и национални позадини можат да работат заеднички и сложно ако сакаат. Откако се...

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ „13ТИ НОЕМВРИ“: И премиерот Заев меѓу наградените

Град Скопје на прослава по повод 74 години од ослободувањето на градот, традиционално ги додели наградите „13 ноември“ на најуспешните граѓани во повеќе области. Така,...

ЈАНКО БАЧЕВ ПОДНЕСЕ ИНИЦИЈАТИВА ДО СОБРАНИЕТО: Забрана на руската салата за сите што се...

Лидерот на Единствена Македонија и 25% од членството, г-ин Јанко Бачев, денес до Собранието поднесе иницијатива со која бара итно да им се забрани...

Економија

Македонија

Локално