ОХРИД ГО СЛЕДИ ПРИМЕРОТ НА СТРУГА: Надлежностите на општината префрлени на сопственикот на пицеријата...

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, соопшти дека локалната власт е цврсто решена да ги спроведе препораките на УНЕСКО и да застане на патот на...

ОХРИД НАЈДЕ НАЧИН КАКО ДА ЗАРАБОТИ ОД НЕЛЕГАЛНИТЕ ГРАДБИ: Општината ќе отвора летна школа...

По неколку месеци неизвесност на кој начин Охрид ќе се справи со дивоградбите, локалната власт го презентираше новиот план-проект кој предвидува отварање на летна...

ГРАД СКОПЈЕ ВО БОРБА СО НЕПРАВИЛНО ПАРКИРАНИТЕ АВТОМОБИЛИ: Шилегов ја промовираше новата стратегија на...

Град Скопје и градоначалникот Петре Шилегов, вчера ја промовираа новата стратегија за борба против неправилното и несовесно паркирање, направена врз основа на опсежни научни...

СКАНДАЛОЗНО: РОДИНА НА ВИСОК ФУНКЦИОНЕР ОДБИВА ДРЖАВНА РАБОТА: Семејството му се заканува дека ќе...

Неизвесна семејна драма се случува во потесниот круг на семејството на висок функционер кој скоро 30 години е во македонската политика. Имено, неговиот 24...

ПО ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СКОПЈЕ-СОЛУН: Пуштена и линијата Скопје-Љубљана-Франкфурт

Македонија се поврзува со светот! Пуштањето на линијата Скопје-Солун, со која патниците се возат со воз до грчката граница, а потоа со автобуси се...

НОВ СПОР ВО ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО: Бугарија бара Делчево да го промени името

По идентитетот на Гоце Делчев, Делчево е новата тема на која се раскараа преговарачките тимови кои учествуваат во дефинирање на договорот за добрососедство со...

ОТКАКО СОВЕТНИК ОД ДУИ НАПАДНА КОЛЕГА СРЕДЕ СЕДНИЦА: Советниците од општина Охрид ставени под...

Добри вести за членовите на советот на општина Охрид! Советот за безбедност на ООН, денес на итна седница одлучи да ги испрати силите на...

НАЈПРОДАВАНИОТ АВТОР НА САЕМОТ НА КНИГАТА ГО ЗАВРШИ НОВОТО ДЕЛО: Оставката на Никола Груевски...

Најреномираниот македонски автор, нашиот никогаш непрежален екс-премиер, Никола Груевски, станува вистински амбасадор на културата откако неговата објава дека завршил со пишувањето на оставката од...

ТРУДНИЦА ИСФРЛЕНА ОД КЛИНИКАТА ЗА ГИНЕКОЛОГИЈА СРЕДЕ ПОРОДУВАЊЕ: Главната сестра тврди дека прекршила повеќе...

Благуна Ф., 28 годишна трудница од Скопје и нејзиниот сопруг, вчера биле исфлени од Клиниката за гинекологија поради, како што вели главната сестра која...

ПОЧНА УВОЗОТ НА РАБОТНА СИЛА: Над 1500 странски работници чекаат за влез во земјава

Mакедонија станува посакувана печалбарска дестинација! Само една недела откако Заев и Анѓушев најавија дека поради брзиот раст на економијата и новоотворените работни места ќе...

Економија

Македонија

Локално