УАПСЕНИТЕ МАЈСТОРИ ПРИЗНАА: Самоиницијативно ја граделе дивоградбата за да го изненадат газдата

По 48 часовно испитување, четворицата градежни работници кои завчера беа уапсени во Охрид откако градежни инспектори ги затекнаа како градат дивоградба, признаа дека граделе...

НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА: Казанчето во Охридско езеро ја открива причината за пропаста...

По кадата, плочките и ВЦ шолјата, уште едно епохално откритие кое нуркачите го извлекоа од Охридското езеро ја покажа важноста на Охрид како културна,...

ЖРТВИ НА СВОЈАТА НЕИНФОРМИРАНОСТ: Семејство од Штип живее во сиромаштија бидејќи не знае дека...

И по повеќе од две години од формирањето на новата влада, уште постојат случаи кои поради изолираност од светот не разбрале дека животот наголемо...

ОХРИД ГО СЛЕДИ ПРИМЕРОТ НА СТРУГА: Надлежностите на општината префрлени на сопственикот на пицеријата...

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, соопшти дека локалната власт е цврсто решена да ги спроведе препораките на УНЕСКО и да застане на патот на...

ОХРИД НАЈДЕ НАЧИН КАКО ДА ЗАРАБОТИ ОД НЕЛЕГАЛНИТЕ ГРАДБИ: Општината ќе отвора летна школа...

По неколку месеци неизвесност на кој начин Охрид ќе се справи со дивоградбите, локалната власт го презентираше новиот план-проект кој предвидува отварање на летна...

СКАНДАЛОЗНО: РОДИНА НА ВИСОК ФУНКЦИОНЕР ОДБИВА ДРЖАВНА РАБОТА: Семејството му се заканува дека ќе...

Неизвесна семејна драма се случува во потесниот круг на семејството на висок функционер кој скоро 30 години е во македонската политика. Имено, неговиот 24...

НОВ СПОР ВО ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО: Бугарија бара Делчево да го промени името

По идентитетот на Гоце Делчев, Делчево е новата тема на која се раскараа преговарачките тимови кои учествуваат во дефинирање на договорот за добрососедство со...

ОТКАКО СОВЕТНИК ОД ДУИ НАПАДНА КОЛЕГА СРЕДЕ СЕДНИЦА: Советниците од општина Охрид ставени под...

Добри вести за членовите на советот на општина Охрид! Советот за безбедност на ООН, денес на итна седница одлучи да ги испрати силите на...

НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВО СТРУГА: Ауди ќе отвора фабрика за автомобили во Велешта

Германскиот автомобилски гигант Ауди одлучи да ја отвори својата прва фабрика на територијата на Македонија и тоа на неколку километри од центарот на општина...

ОТКАКО ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ ГО СКРШИ МРАЗОТ: И градоначалникот на Струга ќе доаѓа на работа...

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, по примерот на неговиот колега Шилегов, денес се пофали со новото превозно средство, кое како што рече, освен за...

Економија

Македонија

Локално