ПРВИ ЕФЕКТИ ОД ВИСОКИОТ ЕКОНОМСКИ РАСТ: Годинава рекордни приходи за коледарите на Бадник

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на првиот работен после празниците, го презентираше извештајот „Коледе 2019“ според кој годинава на Бадник биле поделени над 3...

ЕКСКЛУЗИВНО: И кучето на пратеничката Мира вработено во ЕЛЕМ

ЕЛЕМ е на пат да се приватизира откако пратинчката Мира Стојчевска после синот и братот во ЕЛЕМ го вработи и своето куче, Џеки. „Се е...

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ АНЃУШЕВ: Од фондот за иновации пари добија и фирми на функционери од минатата...

Единствена цел која ја постигна Фондот за иновации оваа година е што ги инспирираше корисниците на „Фејсбук“ и „Твитер“ да пишуваат статуси и твитови...

РЕСЕНЧАНЕЦ НА КРАЈОТ НА ЈАНУАРИ ИМА УШТЕ 300 ДЕНАРИ НА СМЕТКА: УЈП испитува

Сомнителни активности забележала УЈП на сметката на еден ресенчанец кој на крајот на месецот кој трае три месеци има уште 300 денари на сметка....

Работите се подобруваат: Дури 35% од Македонците можат да си дозволат одмор

Според најновото истражување на Еуростат, дури 65% од Македонците не можат да одат на одмор. Или ако сте оптимистички расположени, дури 35% од Македонците...

10 причини зошто Никола Груевски не се појави денес во затвор

Според правосилната пресуда донесена за набавката на она на „М“, екс премиерот Никола Груевски е осуден на две години затвор, а тој требаше да...

ИСЕЛУВАЊЕТО ПРОДОЛЖУВА: Уште еден доктор на науки ја напушти државата

Иако во својот план за живот СДСМ вети дека ќе ги врати младите во земјата изгледа дека тој план не им оди баш. Како...

ВЛAДАТА ГИ НАМАЛУВА КАЗНИТЕ ВО СООБРАЌАЈОТ: За тројца прегазени пешаци ќе се лежи како...

Владата на последната нејзина седница (веројатно) реши да се намалат казните во сообраќајот за 50 до 70 проценти. Освен сообраќајните прекршоци ќе се намалат...

ПО ОГЛАСОТ ЗА НАБАВКА НА МЕСО ВО ВРЕДНОСТ ОД 40 ИЛЈАДИ ЕВРА: Преполните ладилници...

Огласот кој го објави владата за набавка на месо во вредност од 40 000 евра, внесе немир во, и онака нестабилната коалиција и го...

ГРУЕВСКИ НА БАНКОМАТ: Тешко се преживува со намалена плата во Будимпешта

Камерите повторно го фатија Груевски во Будимпешта. Како што се гледа од сликата тој тешко живее таму според пантолоните, а ја носи и летна...

Економија

Македонија

Локално