ЗАЕВ НА ОДМОР ВО ГАРМИШПАРТЕНКИРХЕН: Срушил три олимписки и еден светски рекорд

Премиерот Заев заслужено својот зимски распуст го врви на падините на Гармишпартенкирхен од каде што потекнува неговата баба или што би рекле тој е...

ГУЖВИ НА СИТЕ ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Џиновски компании брзаат да инвестираат

Само неколку часа по промената на името се остварија пророчките зборови на премиерот Зоран Заев. На сите гранични премини и на уште три нелегални...

ПРВИ ЕФЕКТИ ОД ВИСОКИОТ ЕКОНОМСКИ РАСТ: Годинава рекордни приходи за коледарите на Бадник

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на првиот работен после празниците, го презентираше извештајот „Коледе 2019“ според кој годинава на Бадник биле поделени над 3...

КОЛЕДАРЧИЊАТА КАЈ ЗАЕВ И ИВАНОВ ИЗНЕНАДЕНИ: Добивме бланко амнестии

Празниците се слават и кај политичарите. И тие се луѓе додека науката не покаже поинаку. Така и оваа година претседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот...

УЈП ПРЕДУПРЕДУВА: Коледарчињата до 31-ви јануари да ги пријават парите

Управата за јавни приходи ги потсетува сите коледарчиња да ги пријават приходите од шетање од врата до врата заклучно со 31-ви јануари 2019-та година...

ГРУЕВСКИ НА БАНКОМАТ: Тешко се преживува со намалена плата во Будимпешта

Камерите повторно го фатија Груевски во Будимпешта. Како што се гледа од сликата тој тешко живее таму според пантолоните, а ја носи и летна...

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: Со покачувањето на платата Анѓушев ќе донира 8000 денари повеќе

Како што се прошири информацијата дека вицепремиерите ќе добијат поголема плата така се шири и радоста кај граѓаните. Денес беше објавено дека вицепремиерот Анѓушев...

ПЛАТИТЕ ПОЧНАА ДА РАСТАТ: Шеќеринска, Анѓушев и Лика со плус 8000 денари

Како што ветија во својата предизборна кампања така и направија. До собранието е доставено барање за зголемување на платите на вицепремиерите за 8000 денари. „СДСМ...

ПРАТЕНИК ЗА ПРИМЕР: Груевски во последниот месец зел 0 евра за патни трошоци

Додека другите пратеници земаат по илјадници евра за патни трошоци уште еднаш се потврдува скромноста на експремерот Никола Груевски. Според статистиката на собранието тој...

АРНАУДОВ СО ПОСЕБНА ТАРИФА ЗА ИЗЈАВИ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ: Една за 50 евра, три за...

На денешното рочиште за 27-ми април пратеникот Љубен Арнаудов запрашан за изјава им побара на новинарите 50 евра за да им каже нешто. Но...

Економија

Македонија

Локално