ЕСТРАДАТА ДОАЃА ВО ПОМОШ: Ѕвездите со поддршка на кампањата „Дома си е дома“

По двата кикса на почетокот, кампањата „Дома си е дома“ добива ветар во грб од неколку големи ѕвезди на македонската музичко небо. Од Силви Бенд,...

ПОРАДИ РЕСТРИКЦИИТЕ: Партиите на Задушница нема да ги посетат своите гласачи во Бутел

Претставници на најголемите политички партии денес соопштија дека на Задушница нема да ги посетат вечните почивалишта на своите најверни гласачи и ќе ја одложат...

ЈА ЗГРЕШИЛЕ ЧЕТ-СОБАТА ЗА ОНЛАЈН ПОЛАГАЊЕ: Несакајќи дипломирале медицина

Раде В. и Блерим Ш. од Скопје, редовни студенти на економскиот факултет на еден наш анонимен приватен универзитет, сосема случајно станале доктори по медицина,...

НЕМА ОПУШТАЊЕ: МВР ќе казнува криминалци што крадат без маска и ракавици

„Секој што ќе ограби банка без маска, ќе провали во стан без ракавици или ќе џепароши без да ја почитува социјалната дистанца, ќе биде...

ПО 26 ГОД. КАВГА: Тројца браќа се смириле за да можат семејно да одат...

Разме, Стојан и Тасо Прдалевски од струшко Ташмаруништа, се браќата што после две и пол децениска расправија, конечно ги закопаа секирите и се зближија...

ЗА ДА НЕ СЕ ФРЛИ: Владата ќе врши откуп на вишокот брашно и квасец...

Добри вести за граѓаните што не очекуваа толку брза победа над коронавирусот и направија залихи со храна за наредните три епидеми. Нивните гаражи, плакари и...

ДОЈДЕ ЖИВОТ: Во последниве три месеци од земјава не се иселил ниту еден граѓанин

Напредокот на земјава во евро-атлантските интеграциите, крунисан со влезот во НАТО и датумот за почеток на преговори со ЕУ, што треба да го добиеме...

За да спречи масовни ора за Бајрам: Анти-играорната единица на МВР излезе на терен

Министерството за внатрешни работи соопшти дека припадници на специјалната противтанцова единица на МВР се распоредени на сите критични места во земјава и внимателно ја...

ИСТРАЖУВАЊЕ ВО ЧЕС НА С-в КИРИЛИ МЕТОДИЈ: По веќе од 50% од младите се’...

Нај новото истражување на „Институтот за Маќедонцки јазик“ и „Заводот За Писменост, Не Писменост и Полу Писменост“ покажа дека во нашата земја владее вистинска...

Научникот што се врати од иднината: Во 2120 ќе има лек за Ковид19, а...

Д-р Исмет Брауни е човекот кој прв во историјата успеа да изгради функционална временска машина и да отпатува 100 години во иднината. Ова е веста...

Економија

Македонија

Локално